• ש. דצמ 2nd, 2023

על בתי ספר לעיצוב גרפי ועל התכניות השונות

ינו 18, 2021

לעתים נדמה כי בעולם שלנו המבחר הוא עצום ומכל דבר שרק נחפש מוצעות לנו עשרות אם לא מאות אפשרויות. הדבר בולט במדי הסופר, בקניונים, בשוק המכוניות ובעוד תחומים נוספים. קחו למשל את ההחלטה על תחום לימוד או מוסד לימוד. שוק התעסוקה הפך השנים האחרונות מבוזר הרבה יותר וכיום מקובל להתמחות בתת התמחויות בכל תחום, מה שמעלה את רמת המקצועיות בכל תחום, מגביר את התחרות וגם הופך את השוק למגוון במיוחד.

מוסדות הלימוד

בהתאם לכך, גם בעולם האקדמיה חלו שינויים רבים וכיום בישראל פועלות מאות מכללות פרטיות וציבוריות שמציעות לכל מי שמבקש לרכוש השכלה אפשרויות לימוד שונות ומגוונות. לא תמיד המגוון הוא לטובתנו מפני שלעתים הוא יוצר בלבול ומונע מאתנו לקבל החלטה. אם ניקח למשל תחום מבוקש במיוחד ללימוד שמוצע במכללות רבות, הוא העיצוב הגרפי. בתי ספר לעיצוב גרפי או מכללות שמציעות תכנית לימודית בנושא נמצאים בכל מקום מהצפון ועד לדרום.

מסלול מלא

לצד מוסדות הלימוד המוכרים והוותיקים קמו בשנים האחרונות מכללות רבות שמציעות השכלה בתחום העיצוב. לנו  הסטודנטים לעתיד לא תמיד קל לבחור. המאמר הבא מסביר מעט על מסלולי הלימוד השונים ומציע כיצד לקבל החלטה היכן ללמוד. מסלול הלימוד המלא לעיצוב גרפי כולל לימודים בני ארבע שנים שבהם לומדים הסטודנטים תוכנות מחשב כולל תרגלו של התוכנות עם מורי הקורס. עוד נלמדים תכנים כמו תקשורת חזותית, תקשורת המונים, פרסום, שיווק, כתיבה, סדנאות שונות מתחומי האמנות הפלסטית ועוד.

הלימודים הם אינטנסיביים למדי וכוללים מטלות רבות, מבחנים, עבודות והגשת פרויקט גמר גדול שבו מתבקש כל סטודנט להציג את מה שלמד במהלך ארבע השנים. במהלך הלימודים בוחרים הסטודנטים התמחות שבה הם מתמקצעים והיא מסייעת להם לצאת לשוק העבודה עם כיוון כללי לגבי מה שירצו לעסוק בו. במסלול כזה מקבל הבוגר תעודת מעצב גרפי שמכשירה אותו לעסוק בתחום כעצמאי או כשכיר על פי העדפה.

מסלול מקוצר

מסלול אחר יכול להיות מסלול מקוצר בןשנתיים שבו נלמדים בלימודי ערב בדרך כלל תכנים שונים מעולם העיצוב. מסלול כזה מיועד למי שמעוניין לעשות הסבה מקצועית אחרי לימודי אמנותאו לימודים מתחום קרוב אחר. גם כאן הלימוד הוא אינטנסיבי למדי וכולל לא מעט שעות לימוד ותרגולים. ניתן למצוא גם קורסים שמכשירים את הלומדים בהם רק לתוכנות המחשב. מדובר בקורסים בני כמה חודשים שבמהלכם לומדים את תוכנות המחשב המורכבות שכל מעצב צריך לדעת לתפעל.

למה לשים לב?

התעודה שתקבלו היא תעודת ביצועיסט ולא מעצב והיא מצמצמת במידה רבה את אפשרויות התעסוקה לבוגריה. מעבר לתכנית הלימודים בין כל מוסד ומוסד חישוב לקחת בחשבון כמה וכמה דברים. מוסד ותיק שהוא בעל מסורת לימודית ענפה הוא בהכרח מומלץ יותר לעומת בתי ספר לעיצוב גרפי שקמו זה עתה. מעבר לכך ישנן מכללות ומוסדות לימוד שתכנית העיצוב היא חלק ממגוון של תכניות, מה שמגביר את אווירת הלימוד בקמפוס, מעלה את רף המצוינות ומאפשר ללומדים בהן להיחשף לתחומים שונים.

יתר על כן חשוב לשים לב לפעילויות שונות שנערכות בקמפוס ומלמדות על האווירה בו. מוסד לימודי פעיל שמקיים בתוכו ימי עיון, כנסים, תערוכות ואירועים שונים הוא בוודאי מוסד מכובד ששווה ללמוד בו ושתוכלו להפיק רבות מן הלימוד בו. לסיום, נצלו את תקופת הלימודים עד תום ושאבו ממנה כל מה שתוכלו. גם אם זה לא נראה כך, ימי הלימודים לא יחזרו וזוהי תקופה נפלאה ללמוד ממנוסים מכם, לשאוב רעיונות מהלומדים אתכם ובכלל לנסות ולהתנסות.

דילוג לתוכן