• ש. דצמ 2nd, 2023

כל מה שלא ידעת וחששת לשאול על גמילה מסמים

יונ 18, 2022

הקהילה הרפואית והטיפולית תמימת דעים לגבי היכולת של תהליך גמילה מסמים, המותאם לאדם המכור, לעזור לאותו אדם להיחלץ ממעגל ההתמכרות האכזרי בו הוא כלוא ולצאת לדרך חדשה. אמנם, התמכרות לסמים נחשבת לאחת מהבעיות האנושיות המורכבות לטיפול, אך שיטות הטיפול השונות והמגוונות שפותחו על מנת לטפל בתופעה, נמצאו אפקטיביות ביותר ועזרו לרבים.

השיטות נחלקות לטיפולים פרטניים מסוגים שונים המתרכזים בשינוי התפיסות והחשיבה של האדם המכור. ישנם סוגים רבים של התמכרויות, מהתמכרות לסמים מסוגים שונים, להתמכרות לאלכוהול ועד להתמכרויות להתנהגויות שונות, כמו התמכרות לאכילה, לשינה, למין, להימורים, לקניות ועוד ועוד ועוד. סוגי ההתמכרויות רבים וכך גם שיטות הטיפול. הדבר המשותף לשיטות הטיפול השונות ונכון גם לגבי גמילה מסמים היא העבודה על דפוסי החשיבה של האדם המכור, שמזינים את ההתמכרות ואת המעגל האכזרי שמאפשר לה להמשיך להתקיים.

חלון ההזדמנויות לגמילה מסמים

כדי להצליח לצאת מהמעגל הזה על האדם המכור להצליח לתפוס את חלון ההזדמנויות שיאפשר לו לבחור בהחלמה. זה יכול להיות רגע של צלילות, של רצון, של אמונה, שיכול להיות לך טוב יותר, שהחיים שלך יכולים להיות טובים, בריאים וריבוניים. שאתה לא קורבן.

אופיה של ההתמכרות הופך רגעי צלילות כאלה לנדירים ביותר. אם זיהית אותם אצל עצמך או שזיהית אותם אצל אדם קרוב אליך שמכור לסמים, פעל מהר. חלון ההזדמנויות קצר ולא ידוע מתי ייפתח שוב מחדש.

הדרך אל גמילה מסמים

תהליך הגמילה מסמים מחולק לשני חלקים. בחלק הראשון האדם המכור יעבור גמילה פיזית שאורכת בין חמישה ימים לחודש. בפי מכורים לשעבר, למרות הכאב הפיזי והנפשי והשינויים הדרמטיים שהגוף עובר בתהליך זה, זהו השלב "הקל". השלב המורכב יותר לדבריהם, הוא שלב הגמילה הפסיכולוגית. זהו השלב בו האדם המכור לומד להבין את דפוסי החשיבה שלו ואת האופן שבו הם מזינים את ההתמכרות ומייצרים מעגל קסם בו האדם המכור לכוד.

בתהליך העבודה בשלב זה המטופל יעבור טיפולים מסוגים שונים: טיפולים פרטניים המלמדים אותו להתבונן על מחשבותיו במודעות וללמוד את דפוסיו הספציפיים, טיפולים קבוצתיים בקבוצות תמיכה שמאפשרות לאדם המכור לפגוש אנשים כמותו, שמתמודדים עם קשיים דומים. התמיכה שנותנת החברות בקבוצה לתהליך ההחלמה היא קריטית ויכולה לאפשר לאדם המכור לחדש את רקמת האמון בינו ובין בני אדם. בנוסף, ישנו גם טיפול תרופתי וטיפולים משלימים נוספים שתומכים בתהליך הגמילה מקנאביס ומאפשרים לאדם המכור לשקם את גופו ואת נפשו מנזקי ההתמכרות.

דילוג לתוכן